Güvenlik

guvenlikDijital Güvenlik

Kişisel Bilgilerinizi ve Şifrenizi Bilgisayarınızda/Cep Telefonunuzda Saklamayın

​Kimliğiniz son derece önemli bir belgedir. Bu nedenle, taranmış görüntüsünü bilgisayarınızda saklamayın.

Kart şifrenizi ve internet bankacılığı şifrenizi kartın üzerinde, cüzdanınızda veya çantanızda yazılı olarak bulundurmayın ya da cep telefonunuza kaydetmeyin.

Bilgilerinizi Paylaşmayın

​Kimlik Numarası, Bankamatik ve kredi kartı bilgileri, kart ve internet bankacılığı şifresi, SMS ile iletilen mobil onay kodu ya da tek kullanımlık cep anahtar şifresi gibi bilgiler size ait bilgilerdir. Sosyal ağlarda veya telefonda, kendisini arkadaşınız, Bankamız çalışanı veya emniyet görevlisi olarak tanıtan üçüncü şahıslarla güvenliğiniz açısından kişisel ve finansal bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayın.​

E-ticaret sitelerinden alışveriş yaptıktan sonra ödeme esnasında sizi doğrulamak için SMS ile gönderilen tek kullanımlık şifreleri Bankamız çalışanları dahil kimseyle paylaşmayın.

Bilgisayarınızın Güvenli Olmasına Dikkat Edin

​Lisanslı işletim sistemi ve programlar kullanın, işletim sisteminizi ve programlarınızı sürekli güncelleyin.

Antivirüs, anti spyware ve kişisel firewall gibi koruma kalkanları kullanmaya özen gösterin.

 İnternet kafe gibi ortak kullanılan bilgisayarlardan bankacılık işlemleri yapmayın.

Şifrelerinizin Güvenlik Seviyesini Yükseltin

​Telefon numaranız, tuttuğunuz takımın kuruluş yılı gibi özel gün ve tarihleri ve tahmine açık bilgileri şifre olarak seçmeyiniz​.​

 Adres Çubuğuna www.novabank.com.tr Yazarak Giriş Yapın

İnternet sitemizi kullanmak için herhangi bir linki tıklamak yerine www.novabank.com.tr adresini tarayıcınızın adres çubuğuna yazarak giriş yapın.

İnternet şubemizde “https” protokolü ve yanı sıra  EV SSL (Yeşil Adres Çubuğu) teknolojileri kullanılmaktadır.​ novabank.com.tr’ye girişinizde tarayıcınızın adres satırı yeşil renkte görünmektedir.

 Bankamız internet sitesinde olduğunuzdan emin olmak adına, giriş yaptığınız internet sitesinin Güvenlik sertifikasının Bankamız güvenlik sertifikası ile aynı olup olmadığını adres satırına tıklayarak Sertifika detaylarından kontrol ediniz. Novabank Ltd., GlobalSign isimli sertifikayı kullanmaktadır.

Bankamatiklerimizde İşlem Yaparken Yardım Etme Gerekçesiyle Yanınıza Gelen Kişilere İtibar Etmeyin

​Bankamatiklerimizde kart takılan alanda sıra dışı bir cihaz tespit etmemiz halinde 0392 444 NOVA(6682) numaralı Telefon Şubemizi arayıp bilgi verin.​​

Cep Telefonunuzu Güvenlik Şifresi, Tuş Kilidi gibi Uygulamalar ve Güncel Anti-Virüs Yazılımlar ile Koruyun

​Zararlı yazılımlar cep telefonunuzdaki bilgileri çalabilmekte, kullanıcının bilgisi dışında arama yapabilmekte veya SMS gönderebilmektedir. Bu yazılımlardan korunmak için mobil uygulamaları güvenli uygulama mağazalarından indirin, tanımadığınız kişilerden gelen e-posta iletilerini ve eklentilerini açmayın, ​Zararlı yazılımlar cep telefonunuzdaki bilgileri çalabilmekte, kullanıcının bilgisi dışında arama yapabilmekte veya SMS gönderebilmektedir. Bu yazılımlardan korunmak için mobil uygulamaları güvenli uygulama mağazalarından indirin, tanımadığınız kişilerden gelen e-posta iletilerini ve eklentilerini açmayın, anti-virüs yazılımlar ile korumayı destekleyin.​​

Güvenliğinden Emin Olmadığınız Kablosuz Ağları Kullanmayın

Wi-Fi, Bluetooth, kızılötesi gibi kablosuz yöntemler cep telefonlarına yetkisiz erişim riski doğurabilmektedir. Bu nedenle güvenliğinden emin olmadığınız kablosuz ağları kullanmayınız.

Bluetooth üzerinden gelen, kaynağını ve güvenilirliğini bilmediğiniz dosyaları da kabul etmeyin; ihtiyaç duymadığınız zamanlarda bu uygulamaları kapalı tutun.

Kartınızın Kaybolması veya Çalınması Halinde Bankamızla İrtibata Geçin

Kartınızın kaybolması, çalınması ya da Bankamatik’te sıkışması durumunda cihazın başından ayrılmadan, en yakın Nova Bank Şubesine başvurarak, 0392 444 NOVA(6682) numaralı Telefon Şubemizi arayarak kayıp/çalıntı bildiriminizi yapabilirsiniz.

Mobil Cihaz Güvenliği

Bilinmeyen Kaynaklardan Uygulama Yüklemeyin

​Resmi uygulama dükkanı (Google Play Store) dışında ya da kaynağını bilmediğiniz yerlerden gönderilen SMS’te yer alan linkten indireceğiniz uygulamalar, bilgilerinizi çalmak için zararlı yazılım içerebilir.

Telefonunuzda, Ayarlar > Güvenlik (Kilit Ekranı ve Güvenlik) > Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini pasif hale getirerek zararlı yazılım içeren bir uygulama kurulumunu engelleyebilirsiniz.

Google Play Protect’i Aktif Edin

​Android telefonunuzun güvenliğini sağlamak için Google’ın geliştirmiş olduğu Google Play Protect’i telefonunuzda aktif hale getirin.

Telefonunuzda, Ayarlar > Google > Güvenlik > Google Play Protect > Cihazı Güvenlik Tehditlerine Karşı Tara seçeneğini aktif hale getirin.

Uygulama Yüklemeden Önce İstediği İzinlere Dikkat Edin

​Zararlı içerikli uygulamalar, cihazla ilgili bilgilerinize ulaşmak ve telefonunuzun işletim sistemini kontrol etmek için bütün ağ iletişimini okumak, dosyalarınıza ya da mesajlarınıza erişmek gibi izinler ister. Bu nedenle, güvenliğinden emin olmadığınız bir uygulamayı yüklemeden önce istediği izinleri dikkatli okuyun.​

Android Telefonunuzun İşletim Sistemini Güncel Tutun

Google tarafından yayınlanan sistem güncellemelerini telefonunuzda yaparak cihazınızın performansını arttırırken zararlı yazılımlara karşı da koruma sağlayabilirsiniz.

Telefonunuzun Android işletim sistemi güncellemesinin otomatik olarak indirilmesi için Ayarlar > Yazılım Güncelleştirme > Güncellemeleri Otomatik İndir seçeneğini aktif hale getirin.

Kredi Kartı Güvenliği

Kart Şifrelerinizin Güvenlik Seviyesini Yükseltin

​Kart şifrelerinizi doğum tarihi, işyerinizdeki dahili telefon numaranız gibi başkaları tarafından kolaylıkla bilinebilecek rakamlardan oluşturmayın. Eğer şu anki şifreniz bu şekilde ise hemen en yakın Bankamatikten şifrenizi değiştirmenizi öneririz.​

Kredi Kartı Şifrenizi ve Kart Bilgilerinizi Paylaşmayın

Harcama yapacağınız işyerleri dışında kart numaranızı ve geçerlilik tarihini üçüncü şahıslara vermeyin.

Kredi kartı şifrenizi Nova Bank personeli dahil kimseye söylemeyin ve hiçbir yere yazmayın. Bankamız personeli işlemlerinizin hiçbir aşamasında sizden şifre bilginizi istememektedir.

Fiziksel Olarak Kredi Kartınızın Yanınızda Bulunduğundan Emin Olun

Kredi kartınızı kullanması için asla başkalarına vermeyin.

Harcama yaptığınız işyerlerinden ayrılmadan önce kartınızı geri alıp almadığınızı kontrol edin. Kredi kartınızı taşıdığınız cüzdan ya da çantanızı sık sık kontrol ederek kredi kartınızın yanınızda olduğundan emin olun.

 Kredi kartınızı başkalarının kart üzerindeki bilgileri okuyabileceği ortamlarda açıkta bırakmayın.

Kart Bilgilerinizi İçeren Önemli Belgeleri Saklayın

​Kredi kartı numaranızı ve kartınıza ilişkin bilgileri içeren hesap özeti, satış belgesi gibi dokümanları imha edene kadar kimsenin ulaşamayacağı bir yerde saklayın.

Yaptığınız harcamalara ilişkin satış belgesi kopyalarını, hesap özetinizde söz konusu harcamaları görene kadar saklayın. Hesap özetinizi kontrol ettikten sonra satış belgesi kopyalarınızı imha edebilirsiniz.

Kartınızın Bankamatik’te Sıkışması Halinde Şifrenizi Tekrar Girmeyin

​Kartınız Bankamatik’te sıkışırsa şifrenizi tekrar girmeyin. En yakın şubemize başvurarak ​​​ya da 0392 444 NOVA(6682) numaralı Telefon Şubemize arayarak bilgi verin ve gerekirse kartınızı kullanıma kapattırın.

Bankamatiklerimizde işlem yaparken hiçbir şekilde yabancılardan yardım kabul etmeyin. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda 0392 444 NOVA(6682) numaralı Telefon Şubemizi arayın.

Kartınızı Kaybetmeniz Halinde 0392 444 NOVA(6682) numaralı Bankamız Müşteri Hizmetlerine Ulaşın

Kartınızın kaybolması veya çalınması durumunda, kayıp/çalıntı bildiriminizi en yakın Nova Banka Şubesine başvurarak, 0392 444 NOVA(6682)numaralı Telefon Şubemizi arayarak yapabilirsiniz.

Internet Bankacılığı güvenliği ile ilgili daha detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.